Showing posts with label Beauty. Show all posts
Showing posts with label Beauty. Show all posts

Saturday, 28 September 2013

Top 10 Beauty Items in My Purse.

My purse it like a bottomless pit when it comes to beauty items. I knew I had a lot of makeup in there, but I just didn't realize how much I did when I did a recent clean out. When I was deciding what beauties  I really needed in my purse,I kept it to a minimum - ten items. These are the top 10 items in my purse.

Top 10 Beauty Items in My Purse

1. Boscia Fresh Blotting Linens

2. Urban Decay NAKED Skin Ultra Definition Pressed Finishing Powder - Naked Medium Light

3. First Aid Beauty Ultra Repair Cream

4. COVERGIRL Flamed Out Mascara - Black Blaze

5. NARS Radiant Creamy Concealer - Custard

6. CHANEL Glossimer Lipgloss - 347 Allegorie

7. Hourglass Femme Nude Lip Stylo - Nude Nº 1

8. Nivea Lip Butter - Vanilla & Macadamia Kiss

9. CHANEL Rouge Coco Shine Lipstick - 86 Instinct

10. MAC Lipstick - Plink!

Tell me... how many beauty items are rolling around in the bottom of your purse? Then check out what my blogger friends have in theirs.

A press sample of the product featured may have been provided by brand or brand representative for editorial consideration. All opinions are my own. Affiliate links may have also been used in the post. Please see disclosure policy for complete information.

For all the latest beauty buzz, follow us on Twitter, Facebook, and Pinterest.

Copyright © 2001 - 2013 Beautiful Makeup Search.


View the original article here

Tuesday, 24 September 2013

5th Annual QVC Customer Choice Beauty Awards Nominees & My Picks.

QVC has done such a great thing in celebrating beauty. They have been giving customers the chance to vote on their favorite beauty products in their QVC Customer Choice Beauty Awards. Featuring 36 categories, from Best Mascara to Best Conditioner from the most highly sought after brands, customers can vote for their favorite product nominees in hopes of having them deemed Customer Choice Beauty Award Winner. What a great way to know if a product really works.

QVC Customer Choice Beauty Awards 2013

The beauty polls open to everyone during QVC's Beauty’s Best, a 25-hour event kicking off Friday, August 23 at 11pm EST and continuing all day on August 24th.  But, because I know you all are such great beauty connoisseurs, I have a special link for you to start voting now. You can begin voting early here: http://qvc.co/EveryVoteCounts.

See also: QVC All Access Beauty

Here is a list of the nominees, organized by category. I have starred my picks-- the products I will be voting for.

Best Shampoo

WEN Cleansing Conditioner*Alterna Bamboo Volume ShampooNick Chavez Advance Volume ShampooLiving Proof Full ShampooLea Journo Hydrating Shampoo

Best Conditioner

Alterna Bamboo Volume ConditionerAlterna Caviar Moisture ConditionerNick Chavez Advance Volume ConditionerLiving Proof Full Conditioner*Lea Journo Hydrating Conditioner

Best Hair Treatment

Josie Maran Hot Oil Hair TreatmentLea Journo Hydrating MaskWEN Remoist Hydrating Mask*Alterna Overnight Hair Rescue Living Proof Targeted Repair Cream

Best Volumizing Styling Product

Living Proof Amp Instant Texture Volumizer Alterna Bamboo 48 hour Volume SprayLiving Proof Full Thickening Mousse* Nick Chavez Soft Flocker Living Proof Targeted Repair Cream

Best Smoothing Styling Product

Keratin Perfect Smoothing Treatment* Living Proof Primer Style Extend WEN Glossing Serum Alterna Blowout Cream drybar Cream Soda Smoothing Cream

Best Hairspray

Lea Journo Finishing Spray Nick Chavez Thirst Quencher HairsprayAlterna Caviar Working HairsprayCalista Fix2 High Speed Hold Spray Living Proof Flex Shaping Hairspray*

Best Hair Tool

Calista Tools Perfecter Round BrushCalista Tools Hot RollersChi Volumizing Styling IronSarah Potempa Beachwaver t3 Featherweight 2 Hair Dryer drybar Blowout Hair Dryer*

Best Skin Care Cleanser

Peter Thomas Roth Anti-Aging Cleansing GelFresh Soy Face CleanserPerricone MD Nutritive CleanserSpace NK Eve Lom Deep Cleansing TreatmentPhilosophy Purity Made Simple*

Best Exfoliator

Kate Somerville ExfoliKate*Peter Thomas Roth Instant FirmX Peeling GelOle Henriksen Walnut Complexion ScrubJosie Maran Argan Gentle Exfoliating Powder

Best Peel

Dr. Gross Alpha Beta Anti-Aging Peel PadsDr. Denese Firming Facial PadsOle Henriksen Lemon Strip Flash PeelKate Somerville Clinic-to-Go Resurfacing Peel PadsPeter Thomas Roth Unwrinkle Peel PadsPhilosophy Microdelivery Vitamin C Peel*

Best Face Moisturizer

Algenist Firming Moisturizer*Perricone MD Face Finishing MoisturizerFirst Aid Beauty Ultra Repair CreamPhilosophy Hope in a JarDr. Denese Hydroshield Dream Cream

Best Eye Cream

Perricone MD Acyl-Glutathione Eyelid SerumDr. Gross Ferulic Acid and Retinol Eye Serum*Fresh Creme Ancienne Eye Cream and Travel Advanced Lip TherapyPeter Thomas Roth Laser Free Resurfacing Eye SerumOle Henriksen Ultimate Firming Eye Geltarte C-Brighter Maracuja Anti-Aging Eye Treatment

Best Neck Treatment/Cream

StriVectin TL Neck CreamDr. Denese Triple Strength Wrinkle Smoother Neck Treatment*Perricone MD Cold Plasma Sub-DbareMinerals Skincare Extra Firming Neck Cream Peter Thomas Roth FirmX Neck

Best Anti-Aging Treatment

Algenist Concentrated Serum*Perricone MD Neuropeptide Facial CreamPeter Thomas Roth NeuroliquidKate Somerville DermalQuenchDr. Denese HydroShield Face Serum

Best Retinol

Kate Somerville RetAsphereDr. Gross Ferulic Acid and Retinol Brightening SolutionStriVectin Advanced Overnight Retinol TreatmentPeter Thomas Roth Retinol Fusion PM SerumAlgenist Firming Retinol Serum*

Best Night Treatment

Dr. Denese Triple Strength Wrinkle Smoother FacePerricone Blue PlasmaPeter Thomas Roth Firm X Night MoisturizerPhilosophy Hope In a Jar NightStriVectin Overnight Resurfacing Serum*

Best Body Cleanser

Bliss Soapy SudsKate Somerville ExfoliKate BodyL’Occitane Almond Shower OilJosie Maran Argan Body Cleansing OilPhilosophy Amazing Grace 3-in-1 Gel*

Best Lotion

bliss Marvelously Moisturizing Body ButtersL’Occitane Ultra Rich Shea Butter Body CreamFirst Aid Beauty Ultra Repair Cream*Josie Maran Whipped Argan Body ButterFresh Seaberry Restorative Body Cream

Best Hand Cream

bliss High Intensity Hand Cream*L’Occitane Shea Butter Hand CreamOlivella Hand CreamSanctuary Spa Everyday Hand Cream

Best Beauty Device

Clarisonic Cleansing System*Lightstim for WrinklesNuFace Trinity at Home Facial Toning DevicePMD Personal Microderm DeviceDr. Denese Clinical Resurfacing Machine

Best Body Beauty Device

Tria Beauty Next Generation Laser Hair Remover*Hairmax Lux9 Hair Growth Laser Combme Smooth Elos at Home Hair RemovalEmjoi Micro-Pedi

Best Self Tanner

Kate Somerville Somer360 Luxury Size Tanning TowelettesSt. Tropez SelfTan MoussebareMinerals Faux Tan Sunless Tannertarte Maracuja SelfTannerVita Liberata Self Tan Mousse*

Best Face Bronzer

Laura Geller Balance and BrightenbareMinerals READY BronzerIt Cosmetics Bye Bye Pores HD BronzerBobbi Brown Bronzing Powder*tarte Smooth Operator Amazonian Clay Finishing Powder Bronzer

Best Primer

Laura Geller Supersize Spackle Under Makeup PrimerIt Cosmetics No.50 Serum Anti-Aging Foundation PrimerMally Perfect Prep Poreless PrimerbareMinerals Prime Time Foundation PrimerSmashbox Photo Finish Foundation Primer*

Best Foundation

Mally Poreless Perfection FoundationbareMinerals SPF 15 FoundationIt Cosmetics Anti-Aging Celebration Foundation*Laura Geller Baked Balance-N-Brighten SPF 15tarte Amazonian Clay Full-Coverage SPF 15 Foundation

Best Concealer

Space NK by Terry Touche Veloutee Highlighting Concealer BrushIt Cosmetics Bye Bye Under Eye*Mally Cancellation Concealer 3-piece Systemtarte Amazonian Clay Full Coverage ConcealerLaura Geller Dream Creams Concealer and HighlighterDalton Conceal-It Concealer

Best Finishing Product

Josie Maran Argan Hydrating Liquid Finishing PowderMally Poreless Face Defender*bareMinerals READY SPF15 Touch Up Mineral VeilIt Cosmetics Bye Bye Pores HD Finishing PowderDalton Mirage Finishing Powder

Best Blush

Josie Maran Argan Color StickLaura Geller Baked Blush-N-BrightenIt Cosmetics Vitality Cheek FlushBobbi Brown Shimmer Brick Compact*Mally Beauty 24/7 Blush System

Best Lip Product

Fresh Sugar Lip Treatment SPF15*Mally Beauty High Shine Liquid Lipstick PenIt Cosmetics Vitality Lip Flush LipstickLaura Geller Color Drenched Lip Glosstarte Lip SurgenceDalton Nude Lip Wardrobe with Collagen Tri-Peptides

Best Eye Shadow

Laura Geller Baked Sateen EyeshadowbareMinerals READY Eyeshadow*Smashbox Photo Op Eye ShadowMally Beauty Ever Color Shadow Sticks

Best Eyeliner

Mally Waterproof Eyeliner*Laura Geller Eye Rimz Three-Piece Voodoo Collectiontarte Amazonian Clay Waterproof EyelinerBobbi Brown Long-Wear Gel EyelinerIt Cosmetics No-Tug Anti-Aging Waterproof Silk Eyeliner Duo

Best Mascara

tarte Lights,Camera, Lashes! Volumizing Mascara*Mally Volumizing MascaraIt Cosmetics Hello Lashes 5-in-1 Volumizing MascaraGivenchy Phenomen Eyes MascaraLaura Geller All In One WOW Factor Mascara Duo

Best Brow

Mally Ultimate Performance Dream BrowIt Cosmetics Brow Power Universal Brow Pencil*Smashbox Brow Tech to Go Waterproof Brow Systemtarte EmphasEYES Waterproof Amazonian Clay Brow MousseLaura Geller Tri-Tip Applicator Brow Marker

Best Beauty Oil

Fresh Creme Ancienne ElixirPerricone MD Chia Omega-Three SerumKate Somerville Dilo OilJosie Maran 100% Pure Argan Oil*Algenist MicroAlgae Oil

Best Nail Care Brand

CiatePerfect Formulabutter London*Julepnails inc.TIPS

Best Fragrance

Philosophy Amazing Grace Spray Fragrance*Dennis Basso Eau de ParfumFabulous Isaac Mizrahi Eau de ParfumPenhalogon’s Juniper Sling Eau de ToiletteTova Signature Eau de Parfum

Don't forget to vote: http://qvc.co/EveryVoteCounts


View the original article here

Bigger is Better: 6 Supersize Beauty Products to Buy Now.

When shopping for beauty products that you use often, bigger is better. Think of your favorite beauty products. If they are products that you really love and buy month after month, stock up by buying supersize. Not only will you save trips to the store, you will be saving money to boot.

Take my favorite Philosophy Purity Made Simple Cleanser as an example. I could purchase the 3oz. size for $10.00 ($3.33/oz), 8oz. size for $22.00 ($2.75/oz), 16 oz. for $33.00 ($2.06/oz), 24 oz. for $41.00 ($1.71/oz), or 32 oz. for $50.50 ($1.58/oz). Obviously, the best deal is to buy the largest size and pay less per ounce.

Here are my favorite supersize beauty products that are super beauty buys.

Bigger is Better: 6 Supersize Beauty Products to Buy Now

It Cosmetics Supersize Airbrush Silk Luminizer .49oz. - $44.54
This silk finishing powder that adds a soft, airbrushed glow to skin is infused with Vitamins A,C and E to help skin as it makes it look better.

h2o+ Raspberry Guava Shower and Bath Gel Jumbo 32oz. - $24.00
This invigorating body wash has little beads suspended throughout that are full of Vitamin E to nourish the skin as it washes it. It smells so good, just like fresh, ripe raspberries!

First Aid Beauty Ultra Repair Cream 12oz. - $39.00
A super thick, rich nourishing cream that works hard on even the driest of skin. I use this all over extra dry spots like feet and elbows for instant and soothing relief.

Kate Somerville ExfoliKate 5oz. - $175.00
If you want the results of a facial in a few minutes right in your home, this best seller does the trick better than any other. This scrub works by way of enzymes that slough away dead skin, unlike most scrubs that are harsh on the skin. It does so immediately and over time to give skin a super healthy glow.

Smashbox Photo Finish Foundation Primer 1.7oz. - $49.00
The best selling foundation primer, preps and primes skin by filling in pores and lines as it makes for a perfect base for makeup. Foundation just looks better and lasts longer when using.

Philosophy Purity Made Simple One-Step Facial Cleanser 32oz. - $50.50
My favorite cleanser and product I use each and every day, removes every trace of dirt, oil, makeup with just a very small amount. I have yet to find another cleanser that works as quickly and effectively on my face, while keeping it soft and smooth.


View the original article here

Top 10 Beauty Buys Under $10.00.

10 Best Beauty Buys Under $10.00 | Beautiful Makeup Search

I am the first to admit that I have been a beauty snob most of my life. I discovered department store beauty while still in high school and my taste went up from there. I am so glad that I have opened my mind to drugstore products in the last few years. I can now say that some of my favorite beauty products are in fact, from mass brands that are sold in drugstores, and most under the $10.00 mark. By now you should be able to tell that I have a serious love for COVERGIRL and L'Oreal Paris, but I am also using a few other great drugstore beauty products too.

Here are my top 10 beauty buys under $10.00.

Top 10 Beauty Buys Under $10.00

1. COVERGIRL Outlast Stay Brilliant Nail Gloss - $5.49

2. L'Oreal Paris EverPure Sulfate-Free Color Care System Moisture Conditioner - $5.99

3. Pond's Luminous Clean Wet Cleansing Towelettes - $5.99

4. COVERGIRL Clump Crusher by Lashblast Mascara - $6.99

5. L'Oreal Paris EverPure Sulfate-Free Color Care System Moisture Shampoo - $6.99

6. Maybelline Color Tattoo 24HR Cream Gel Shadow - $6.99

See also: 10 Top Skin Treats Under $10.

7. Neutrogena MoistureSmooth Color Stick - $8.49

8. Gillette Venus & Olay Razor - $8.99

9. COVERGIRL Outlast Stay Fabulous Foundation - $9.99

10. L'Oreal Paris Colour Caresse Wet Shine Stain - $9.99

As I was making the list, I quickly realized that I am no longer such a beauty snob. I have so many favorite beauty products that cost under $10.00 that I think I could have filled this list with 100 items!

Check out what great beauty buys my beauty friends have on their lists:

Shop the Beauty Buys


View the original article here

Friday, 20 September 2013

A Meaningful Beauty Bonus.

Beautiful skin is the great foundation for beautiful makeup. They go hand in hand. If your skin care is not up to par, no amount of makeup is going to make it look better. And really, you want your makeup to complement your features and your skin - not cover it up.

Two people who know a lot about both beautiful skin and beautiful makeup, supermodel Cindy Crawford and award-winning makeup artist Sonia Kashuk, have joined together again (they wrote Cindys' Basic Face makeup book together) for an exclusive deal. A Meaningful Beauty® bonus, if you will. That is because with the purchase of the complete Meaningful Beauty® Advanced Anti-Aging System, you will receive a custom designed Sonia Kashuk Essentials Brush Set for FREE.

Now, this is no ordinary skin care or brushes. These are both proven products. Let's take a look at each.

Meaningful Beauty® Advanced Anti-Aging System

Meaningful Beauty Advanced Anti-Aging System

Skin Softening Cleanser
This mild cleanser is designed to provide a healthy clean without stripping skin of natural oils. Crème de Serum
This crème de la crème treatment takes a triple approach to combating the signs of aging with three powerful anti-aging ingredients: super-antioxidant melon complex, anti-aging peptides and hyaluronic acid working to moisturize, hydrate and protect your skin.Lifting Eye Crème
This rich cream helps to address all of the visible signs of stress around the eye: crow's feet, fine lines, puffiness and wrinkles. Antioxidant Day Cream SPF 20
This day cream does more than moisturize, it combines a powerful dose of anti-aging ingredients to clarify, brighten and even skin tone.Skin Brightening Décolleté and Neck Treatment SPF 15
The décolleté and neck area is often neglected, but it doesn't have to be when using this.  An extra 20 seconds in your routine with this cream not only protects this sensitive area with SPF 15, but it smooths and evens skin with it's advanced formula. Wrinkle Smoothing Capsules (bonus item)Glowing Serum (bonus item)

Sonia Kashuk for Meaningful Beauty Essentials Brush Set

Sonia Kashuk for Meaningful Beauty Essentials Brush Set

Foundation Brush
The soft synthetic bristles of this lush brush are ideal for applying face products. It is perfect for concealer, foundations or even Meaningful Beauty® skin care products. Domed Eye Shadow Brush
The soft bristled brush is perfect for using in the crease to add depth to your eye makeup look. If you don't like a dark crease, use it to blend out products to give eyes a soft, beautiful look.Lash Brow Groomer
This must have duo brush is a very versatile tool. One one side, the brush brushes brows perfectly into place, while the curved comb separates lashes for an easier mascara application.

The Meaningful Beauty® Advanced Anti-Aging System plus Sonia Kashuk Essentials Brush Set sells for $39.95 at meaningfulbeauty.com.

A press sample of the product featured may have been provided by brand or brand representative for editorial consideration. All opinions are my own. Affiliate links may have also been used in the post. Please see disclosure policy for complete information.

For all the latest beauty buzz, follow us on Twitter, Facebook, and Pinterest.

Copyright © 2001 - 2013 Beautiful Makeup Search.


View the original article here

Monday, 9 September 2013

ULTA Beauty 21 Days of Beauty Happening NOW!

Beginning today and going for the next 21 days is ULTA Beauty's grand 21 Days of Beauty event. What does that mean? Well that means, for each of the next 21 days, there will be a lot going on at ULTA Beauty and you won't want to miss any of it.

ULTA Beauty 21 Days of Beauty

Each day during the 21 Days of Beauty, ULTA Beauty will have a new Beauty Steal and a Beauty Focus. The Beauty Steal's are daily deals with some items priced 50% off. Woo hoo! And these are not just you average beauty products. These are already beauty best-sellers and they are not to be missed. Beauty Focus Days will be in-store and include things like demonstrations, customized makeup lesson, experts beauty tips and even on-on-one consultations and appointments -- all from your favorite cosmetic and skin care brands. Brands participating include Smashbox, Stila, Philosophy, bareMinerals, Tarte, Benefit and more. The ULTA Beauty website has a handy chart listing all of the in-store events here.

Mark your calendars! I have listed each Beauty Steal along with the dates that they will be on sale, all below. If I have reviewed the product in the past, I've linked it up, so be sure to click on those for more information to help your shopping decisions.

ULTA Beauty 21 Days of Beauty

Day 1 - September 8

bareMinerals Foundation? Primer $14
This satiny smooth primer glides over skin to perfect it while helping foundation adhere to skin better. It helps keeps makeup in place longer too.Urban Decay Stardust Sparkling? Lip Gloss $9
When you want some sparkle on your lips, this is a great gloss to try.

Day 2 - September 9

Clarisonic Single Brush Heads BUY 3 GET 1 FREE
Clarisonic owners know that the brush head needs to be replaced at least every three months. This deal makes it a no-brainer to stock up now. ULTA Cosmetic Kit $5.99 (online only)

Day 3 - September 10

StriVectin Youthful Skin Trio Kit $14.50
This kit contains powerhouse anti-aging product from one of my favorite skin care brand StiVectin. The eye concentrate is one that I turn to often as it does a number on my crows feet.Mally Beauty Face Defender with Sponge $25 (online only)
I haven’t used powder since trying this. It simply sets your makeup while making skin look softer, airbrushed even.

Day 4 - September 11

Too Faced Shadow Insurance $10
A tiny dab of this lightweight primer spreads over eyelids quick and easily as it sets shadow and keeps it in place all day.

Day 5 - September 12

Stila Smudge Stick Eye Liner - Buy 1 Get 1 Free
I love this super smooth and easy to apply eye liner. No matter what you shade you choose, it makes for the perfect smoky eye, each and every time.Real Techniques Brushes 25% off (online only)

Day 6 - September 13

Smashbox Full Exposure Mascara $10
This super black mascara is infused with special fibers to plump up lashes as it lengthens to the max.

Day 7 - September 14

Butter London Nail Lacquer $10
The brand makes some of my favorite polishes in a beautiful array of colors. I'll be stocking up on a few fall shades.Philosophy Purity Made Simple One-Step Facial Cleansing Cloths $10
My favorite cleanser in a cleansing cloth? Yes please! These clothes remove every last trace of makeup and leaves skin clean and feeling fresh. This one will have me making a trip to the ULTA Beauty store (and it is not close to me) AND ordering online. I want as many as I can get.

Day 8 - September 15

Tarte Lights, Camera, Lashes! $10
I have used this mascara on and off for years. It does everything I want a mascara to do -- lengthens, defines and gives a ton of volume to boot.Pure Minerals CC Cream $20

Day 9 - September 16

LORAC Lips with Benefits $9
The TANtilzer glosses were some of my faves this summer. Mixing antioxidants with a super glossy formula equals a big win in my book.Boots Skincare Kits 25% off (online only)

Day 10 - September 17

Napoleon Perdis Devine Goddess Lipsticks & Luminous Lip Veils 50% offPeter Thomas Roth Clinical Peel & Reveal 50% off (online only)
I can't wait to try this peel. I really like the brands serious skin care products, and this anti-aging resurfacer sounds like a winner.

Day 11 - September 18

Philosophy 3-in-1 Shampoo Shower Gel & Bubble Bath Buy 1 Get 1 50% off
I don't even know how to express my love for my favorite shower gel. I am just taken with the super rich foam and lather I get when washing, and the scents (which there are too many to mention) are divine.

Day 12 - September 19

Too Faced Primed & Poreless Face Primer $15
I have yet to try this, but I can't wait to and plan to review it soon. I am a fan of the shadow primer, so I am expecting great things.Bliss Skincare Bundle $41.00 (online only)

Day 13 - September 20

Urban Decay Vintage Grindhouse Double Barrel Sharpener $5
This is a no-brainer. Everyone needs a sharpener for all their pencils and crayons and this one has a barrel for both.Lipstick Queen Medieval & Sinner in Bare Nude Lipstick $32 (online only)

Day 14 - September 21

bareMinerals Blush/All Over Face Color $10Benefit The Sexy Steal $18
Steal the spotlight with two sexy shadows and a perfect for everyone pink gloss.

Day 15 - September 22

Laura Geller Balance-n-Brighten & Brush $20
This powder, that does feel creamy as it is brushed on, gives an overall balanced finish to the face. If you only need light coverage, this is a great one to try.Smashbox Photo Op Under Eye Brightener $10
This is a creamy peach-tinted iridescent makeup that is applied under the eyes with its built in brush. It really perks up the undereye area making it look lighter, brighter, and over-all fresh.

Day 16 - September 23

Strivectin-TL Tightening Neck Cream $69
I've just applied this to my neck and have high hopes. StrVectin knows their anti-aging beauty and my neck needs help. I'll be reviewing this one soon.Juice Beauty Beauty Peels $29 (online only

Day 17 - September 24

CK One Color Mascara $10LORAC Behind the Scenes Eye Primer $10.50 (online only)

Day 18 - September 25

Day 19 - September 26

CARGO Vintage Escape Fall Eye Shadows Palette $20
This must-have fall palette contains 12 beautiful fall shades. The shadows are super silky soft, yet stay in place. Mix and match the shades for an endless amount of looks. You can easily go bold, natural or daring.Hempz Scrubs & Gels 40% off (online only)

Day 20 - September 27

Stila Stay All Day HD Beauty Balm $20
This balm makes skin look overall better. My skin looks brighter, wrinkles and lines are diffused, and I really like the anti-aging properties that the formula contains.  It looks better than your average tinted moisturizer with it's light feel, and offers a very light coverage.

Day 21 - September 28

Philosophy Lip Shines Buy 1 Get 1 Free
Take your pick of yummy flavors and keep lips hydrated and super smooth. I keep a few different flavors in my night stand and rub over lips right before bed every night.Tarte Pure Maracuja Oil $25
An natural wonder, this oil does miracles to skin. It absorbs in an instant and leaves skin immediately bright and more awake looking, which gives and overall more youthful look. Over time, wrinkles and lines are diminished. I use it on my hands and my sun spots are fading.

Shop in-store at ULTA Beauty (find a store) or online at ultabeauty.com.

A press sample of the product featured may have been provided by brand or brand representative for editorial consideration. All opinions are my own. Affiliate links may have also been used in the post. Please see disclosure policy for complete information.

For all the latest beauty buzz, follow us on Twitter, Facebook, and Pinterest.

Copyright © 2001 - 2013 Beautiful Makeup Search.


View the original article here

Thursday, 5 September 2013

Top 10 Beauty Items in My Beach Bag.

My beach bag is stuffed. Not only do I fill it with a big hat, flip flops, sunglasses, a towel, and stack of great magazines, I fill it with some beauty products too. I like to keep cool and comfortable at the beach and depend on a variety of beauties to get me through. Take a look at the top 10 beauty items that I carry in my beach bag.

Beach Bag Beauty Items: Everything you need to stay beautiful at the beach.

1. Sunscreen - Sunscreen is a must. My favorite is L’Oréal Paris Sublime Sun Advanced Sunscreen SPF 50+ Lotion. Remember to apply 30 minutes before heading out into the sun and reapply every few hour or after going in the water.

2. Self-Tanner - Yes! I bring self-tanner to the beach. It is the only way to get a safe tan and I want to look like I went to the beach before I head home. I usually just apply it to my legs and face before I head home. I bring a mitt for applying it to my legs and with a makeup sponge on my face.

3. Bronzer - Like I mentioned above, I want to look the part at the beach. I sweep it on over my sunscreen and reapply if I take a dip in the water.

4. Moisturizer with SPF - I use this on my face first thing in the morning, obviously, but I  reapply as needed. I do have my favorites and you'll have to check back later this week to see my list.

5. Body Lotion - Susncreen, sun and salt can dry out the skin. I like to keep one ion hand, just in case

See also: Beach Beauty Essentials

6. Aloe - No matter how careful you are, you can wind up getting burned. I spent some time at the beach during the recent heat wave and stayed in the water the entire time. Even with sunscreen, I got a little burn. Aloe is the best thing to soothe a burn. I pick up a generic brand from CVS and it does the trick to soothe my skin each and every time.

7. Hydrating Face Spray - When I am feeling extra parched, I spritz on a bit of Clinique Moisture Surge Face Spray to quench my skin.

8. Beachy Wave Hair Spray - Beachy waves don't happy naturally, they need help. As my hair starts to unwind in the wind. I spray on some L’Oréal Paris EverStyle Beach Spray or Bumble and Bumble Surf Spray and scrunch.

9. Lip Balm with SPF - Lips are often neglected in the sun, and I apply a lip balm with sunscreen multiple times at the beach. I like Sun Bum Lip Balm that has an SPF30. My favorite flavor? Coconut!

10. Waterproof Mascara - I do; I wear mascara to the beach and sometimes need to reapply, especially if I'm heading to my favorite beach restaurant after. My latest fave is COVERGIRL Flamed Out Mascara in the water resistant version.

A press sample of the product featured may have been provided by brand or brand representative for editorial consideration. All opinions are my own. Affiliate links may have also been used in the post. Please see disclosure policy for complete information.

For all the latest beauty buzz, follow us on Twitter, Facebook, and Pinterest.

Copyright © 2001 - 2013 Beautiful Makeup Search.


View the original article here

Top 10 Beauty Buys Under $10.00.

10 Best Beauty Buys Under $10.00 | Beautiful Makeup Search

I am the first to admit that I have been a beauty snob most of my life. I discovered department store beauty while still in high school and my taste went up from there. I am so glad that I have opened my mind to drugstore products in the last few years. I can now say that some of my favorite beauty products are in fact, from mass brands that are sold in drugstores, and most under the $10.00 mark. By now you should be able to tell that I have a serious love for COVERGIRL and L'Oreal Paris, but I am also using a few other great drugstore beauty products too.

Here are my top 10 beauty buys under $10.00.

Top 10 Beauty Buys Under $10.00

1. COVERGIRL Outlast Stay Brilliant Nail Gloss - $5.49

2. L'Oreal Paris EverPure Sulfate-Free Color Care System Moisture Conditioner - $5.99

3. Pond's Luminous Clean Wet Cleansing Towelettes - $5.99

4. COVERGIRL Clump Crusher by Lashblast Mascara - $6.99

5. L'Oreal Paris EverPure Sulfate-Free Color Care System Moisture Shampoo - $6.99

6. Maybelline Color Tattoo 24HR Cream Gel Shadow - $6.99

See also: 10 Top Skin Treats Under $10.

7. Neutrogena MoistureSmooth Color Stick - $8.49

8. Gillette Venus & Olay Razor - $8.99

9. COVERGIRL Outlast Stay Fabulous Foundation - $9.99

10. L'Oreal Paris Colour Caresse Wet Shine Stain - $9.99

As I was making the list, I quickly realized that I am no longer such a beauty snob. I have so many favorite beauty products that cost under $10.00 that I think I could have filled this list with 100 items!

Check out what great beauty buys my beauty friends have on their lists:

Shop the Beauty Buys


View the original article here